• 04/07/2022 01:48

Největší železniční stávka za posledních 30 let zastavila Spojené království

Cestující stojí před zavřeným vchodem do vlaku Gatwick Express na nádraží Victoria v Londýně, Británie 21. června 2022. REUTERS/John Sibley
Stránka navštívena: 46
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 19 Sekund

Největší britská železniční stávka za posledních 30 let začala v úterý, když desítky tisíc zaměstnanců odešly ve sporu o platy a pracovní místa, které by mohly v nadcházejících měsících připravit cestu k rozsáhlým protestům v celé ekonomice. Demonstrace se objevily za úsvitu a budou lemovány některými z více než 40 000 železničářů, kteří mají v úterý, čtvrtek a sobotu stávkovat, čímž se celá železniční síť zastaví. Síť londýnského metra byla také většinou uzavřena kvůli samostatné stávce.

Premiér Boris Johnson pod tlakem, aby udělal více, aby pomohl britským domácnostem, které čelí nejtěžšímu ekonomickému zdražování za několik desetiletí, prohlásil, že protestní akce poškodí podniky, protože se nadále zotavují z pandemie.

Odbory uvedly, že stávky na železnici by mohly znamenat začátek „léta nespokojenosti“, kdy učitelé, zdravotníci, pracovníci zabývající se likvidací odpadu a dokonce i advokáti míří k protestním akcím, protože rostoucí ceny potravin a pohonných hmot tlačí inflaci k 10 %. “Naše snahy budou probíhat tak dlouho, jak bude potřeba,” řekl v pondělí novinářům Mick Lynch, generální tajemník Rail, Maritime and Transport Workers (RMT).

Předseda vlády řekl, že odbory poškozují lidi, o kterých tvrdili, že pomáhají. “Tím, že pokračují v těchto železničních stávkách, odhánějí dojíždějící, kteří v konečném důsledku podporují pracovní místa železničních dělníků, a zároveň mají dopad na podniky a komunity po celé zemi,” řekl Johnson podle svého úřadu v úterý svému kabinetu. Vláda čelila kritice ze strany opozičních zákonodárců za to, že se odmítla zapojit do jednání o urovnání sporu. Ministři tvrdí, že je věcí odborů, aby spolupracovaly přímo se zaměstnavateli na železnici.

Reuters

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %