flughafen berlin brandenburg

Praha – Ministerstvo zdravotnictví vydalo nové znění opatření, které tento týden s účinností od pondělí 5. dubna zrušil pražský městský soud. Úřad o tom informoval v dnešní tiskové zprávě. Podle opatření bude od pondělí nutné podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Pro návraty ze zemí s vysokým a středním rizikem nákazy, tedy červené a oranžové kategorie zemí, se bude test před návratem do ČR vyžadovat pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který spolupracuje s Pirátskou stranou, se v novém znění jeví oproti původnímu posun v tom, že opatření řeší situaci lidí, kteří před návratem zjistí, že mají pozitivní test, uvedl dnes na dotaz ČTK.

Ministerstvo 15. března podmínilo vstup na české území předložením písemného potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku testu při návratu ze zemí se střední, vysokou a velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Podle pražského městského soudu ale nevysvětlilo, proč nepostačí občany podrobit opatřením teprve po návratu.

Resort v reakci na rozhodnutí soudu dnes pravidla upravil tak, že od pondělí bude povinnost podstoupit test před vstupem do ČR jen při návratu z tmavě červených zemí, kde je podle úřadů velmi vysoké riziko nákazy. Do této kategorie patří menší část členských států Evropské unie a také většina třetích zemí, například je mezi nimi i Británie. Od pondělí 5. dubna se do této kategorie nově přesunou také dosud červené Nizozemsko a Belgie. Pro návraty ze zemí s vysokým a středním rizikem nákazy se bude test před návratem do ČR vyžadovat jen při použití veřejné dopravy.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v dnešní tiskové zprávě zopakoval, že člověk nakažený covidem-19 může za cestu letadlem nakazit deset až 20 lidí. “Ti pak mohou nákazu šířit v zemi, ve které vystoupí. Považujeme proto za nezbytné, aby se osoby testovaly už před vstupem na území ČR, to znamená před nástupem do dopravního prostředku,” vysvětlil.

V návaznosti na podle Dostála důvodnou kritiku soudu resort zdravotnictví v novém znění opatření dovoluje lidem, kteří mají pozitivní test, návrat do vlasti, pokud možno individuální dopravou, a izolaci tak podstoupit až v ČR, uvedl. Dodal, že přetrvávající povinnost podstoupit test před návratem může být komplikací u lidí, kteří nejsou schopni se v cizině nechat otestovat. Za vhodnější by proto považoval umožnit příjezd s otestováním až po vstupu na české území.

Součástí opatření zůstává také povinnost podstoupit PCR test, a to nejpozději do pěti dnů po návratu do ČR. Do té doby musí být dotyčná osoba v izolaci. Opatření nadále vyžaduje vyplnění příjezdového formuláře, což neplatí jen pro zelené země s nízkým rizikem nákazy. “Kromě toho jsou z preventivních důvodů osoby, které se vrátily ze zemí oranžové, červené a tmavě červené kategorie, povinné nosit po dobu 14 dnů všude mimo domov respirátor. A to i ve venkovních prostorech,” uvedlo dnes ministerstvo.

Dostál dále řekl, že v mezinárodním srovnání z hlediska nákazy je na tom ČR velmi špatně, a to hůře než většina zahraničních států. “Pokud pominu exotické destinace s hrozbou dosud neznámých mutací, je český občan nákazou ohrožený více doma než při pobytu v zahraničí. Pochybuji proto o důvodnosti, a tedy právní validitě, omezení uvalených na osoby přijíždějící ze zemí, kde je nákaza rozšířena podstatně méně než u nás, přesto jsou označeny za středně či vysoce rizikové,” uvedl dále. U těchto zemí tak podle něj působí příjezdová omezení spíše jako nepřímý nástroj, jak lidem cestování do zahraničí znepříjemnit než jako nástroj pro ochranu ostatních občanů na území ČR, doplnil.

ČTK
Author: ČTK

By ČTK