Město Brno zavedlo s nulovou přípravou rezidentní parkování po většině centra Brna což přineslo velký chaos, zmatky a hromady lží a slibů o jeho zrušení, když se zvolí ODS a dostane se k moci. Realita byla úplně jiná. Když se dostala k moci ODS ke slovu se dostali také Brno autem, Svobodní a další, kteří slibovali pomoc řidičům.

Reklamy

Tato “pomoc” se v jejich myšlení skrývá v tom, že městu zaplatíte poplatek, abyste měli možnost zaparkovat u svého bydliště. K tomu všemu Vám ještě budou určovat zda-li máte vůbec právo si parkovací oprávnění zařídit nehledě na to, že majitel daného objektu kupříkladu nesouhlasí s tím, abyste v bytě, který si pronajímáte, měli nahlášený trvalý pobyt. V takovém případě máte smůlu a město Vám doslova plivne do tváře s tím, že nemáte nárok na to parkovat auto.

Toto slavné opatření, které všem pomohlo, bylo jedním z důvodů, proč svou činnost ukončil Albert na Nám. Svobody, maloobchodní řetězec Okay market a spousta dalších subjektů, kterým se po přestěhování své provozovny mimo centrum města ulevilo a zjednodušilo se jim podnikání. V brzké době rezidentní parkování v kombinaci s navýšením daně z tabákových výrobků a tím i snížením čistého zisku pro obchodníka dožene velkou většinu trafik ke svému zániku. Z centra se tak postupně brzy stane ráj bankovních poboček, butiků, poboček cestovních kanceláří, operátorů, pojišťoven a všech dalších institucí, které nemusí pravidelně zásobovat své provozovny.

Vyplatí se rezidentní parkování?

Na svém prvopočátku město tvrdilo, že peníze, které se vyberou z rezidentního parkování poputují na zkvalitnění MHD a výstavbu parkovišť P+R. Za dobu svého fungování od září 2018 na sebe rezidentní parkování nevydělalo ani jednou a musí se dotovat z jiných peněz – těch které měli jít na MHD. V konečném důsledku tak dochází ke snižování kvality cestování v MHD a zároveň k nemožnosti používat vlastní automobil. Místo toho aby město koupilo nové tramvajové soupravy generace 21. století (např. Flexity, Combino, Tramino), tak odkupuje ojeté 35 let staré vozy z Prahy. Pokud by někdo chtěl namítat, že po Brně se přece prohání nové EVO2, tak mu doporučím, ať se zajede podívat do Ostravy, kde jezdí podobná tramvaj v mnohem zdařilejším provedení (Tango NF2).

Šíření modrého moru – vakcína nikde

Dne 06. 05. 2020 se na elektronické vývěsní úřední desce města Brna objevilo nové opatření obecné povahy (dále jen OOP). V něm se zavádí 24 nových zón rezidentního parkování. Zní to jako děsivé číslo, ale pokud se na výkres k OOP podíváme pozorně, zjistíme, že k plnohodnotnému zavedení rezidentního parkování dojde pouze v 6 oblastech. Ostatní oblasti budou takovou ochutnávkou pro věci budoucí. Ve zbylých 18 nově zřizovaných zónách totiž dojde ke zřízení 1 až 2 parkovacích míst na jednu oblast. Jaký k tomu má město důvod se nejspíš nedozvíme, ale pravděpodobné je, že chtějí nenápadně rozšířit rezidentní parkování tak, aby když později v těchto oblastech dojde k úplnému zavedení a někdo z místních podá rozpor k novému OOP, bude mu sděleno, že nic nenamítal před tím, když se zavádělo jedno / dvě parkovací místa v jeho oblasti, tak “logicky” plné zavedení by mu přeci vadit taky nemělo.

Ulice Sportovní = soutěž v parkování

Již odnepaměti se na ulici Sportovní parkovalo přední částí vozu k aleji. Město Brno a BKOM si řekli, že tomuto nešvaru udělají přítrž. Od zavedení rezidentního parkování v této oblasti dojde k otočení směru parkování vozidel. Pokud budete chtít zaparkovat, najdete si místo a do tohoto místa budete muset pěkně zacouvat. Vzhledem k fóbii velké části řidičů, kteří se děsí už jen toho, že by měli zacouvat do podélného parkovacího místa, bude v prvních měsících nejspíš ulice Sportovní místo častých škrábanců, oděrek a vypouklých SPZ.

Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading