• Út. Srp 16th, 2022

Iceland v Česku míří do insolvence. Neustál brexit a covid

Stránka navštívena: 131
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 42 Sekund

Firma ICL Czech, která v Česku provozuje obchody britského řetězce Iceland, na sebe podala návrh na insolvenci. Důvodem je pandemie koronaviru, která zasáhla i prodej potravin a také brexit, jenž mimo jiné výrazně zvýšil náklady na dopravu zboží do Česka.

Z návrhu na zahájení insolvenčního řízení, na který upozornil sever Aktuálně.cz, vyplývá, že Iceland má v Česku 135 věřitelů se splatnými peněžitými pohledávkami přesahující 38 milionů korun.

Prodejny začal řetězec v Česku podle serveru uzavírat v dubnu letošního roku. Zároveň ukončil provoz svého e-shopu, který spustil koncem roku 2020. Na svém webu Iceland uvádí ukončení provozu e-shopu, ale žádnou změnu o fungování deseti kamenných prodejen nezmiňuje. Návrh na insolvenci odmítl mluvčí Icelandu Petr Langmaier komentovat. V návrhu je zmíněno, že ukončen byl provoz šesti z 11 prodejen, „přičemž zbývající prodejny již nejsou schopny generovat tržby dostatečné k dalšímu provozu“.

Podle návrhu je úpadek zapříčiněn negativním stavem ekonomiky v důsledku pandemie covid-19, která zasáhla i odvětví maloobchodního prodeje potravin. Dle nepotvrzených spekulací diskontní řetězec Lidl ze skupiny Schwarzz Grupee by mohl převzít některé prodejny po končícím řetězci v ČR. Mluvčí společnosti Tomáš Myler spekulace nechtěl komentovat, ani nikdo z dotázaných ze skupiny Schwarzz Grupee.

„Výrazně negativní vliv na výsledky podnikání navrhovatele pak mělo i ukončení členství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Evropské unii (brexit), jehož důsledkem byl výrazný nárůst nákladů na dopravu zboží a další náklady na služby související s proclívání zboží, s tím související nutný nárůst cen sortimentu takto dovážených potravin, zpožďování dodávek, které nebyly z části uvolňovány pro unijní trh a tím značně ztížený nebo zcela nemožný dovoz potravin, představující klíčovou součást prodejního sortimentu navrhovatele,“ uvedla firma v návrhu na zahájení insolvenčního řízení.

Podobné články k tématu  Allegro dokončila akvizici s Mall Group a WEIDO. Rozšiřují tak svoji mezinárodní působnost

Závazky má firma například vůči ČSOB, České správě sociálního zabezpečení nebo Finančnímu úřadu pro hlavní město Prahu. Podle návrhu má Iceland v Česku 82 zaměstnanců v pracovním poměru a 19 lidí na dohody.

V Británii má Iceland kolem 1000 prodejen. Na český trh vstoupil řetězec v roce 2014. Společnost založil v roce 1970 ve Velké Británii Malcolm Walker.

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi