Olomoucký developer se jménem Západní brána chce zastavět stejnojmenné území v Brně ve Starém Lískovci mezi ulicemi Jihlavská, Osová a dálničním přivaděčem.

Na dvouhektarovém území má vyrůst pět výškových domů s až 18 patry pro různý typ bydlení. Už tak hustá doprava má v okolí podle propočtů vzrůst o třetinu až polovinu, vyplývá z oznámení o záměru na Informačním portálu EIA.

Developer hodlá stavět na pozemku, který sousedí s jen o málo větším pozemkem pražského developera T.E. Ten svůj záměr zveřejnil před rokem a v plánu tu má domy se zhruba 700 byty a prostory pro komerční využití. Stavět chce za dva až tři roky, Západní brána chce začít stavět první dům v roce 2022.

Dnes je území zarostlé náletovými dřevinami, na části je parkoviště, které využívají i lidé z přilehlého sídliště. Ještě před deseti lety se tady uvažovalo o moderní multifunkční hale pro mistrovství světa basketbalistek v roce 2010. Místo extrémně zatěžuje doprava, při problémech na dálnici slouží i jako objízdná trasa. Předběžně počítá s tím, že u domů vyroste nová zastávka pro MHD. Ale také se musí výrazně zahustit dopravní obsluha MHD, nebo ji napojit na chystanou tramvajovou trasu linky 8 k Bohunické nemocnici. Znamenalo by to tak pro Dopravní podnik změnit trasování v oblasti linek MHD, nebo je zahustit počtem spojů, ten však o tomto záměru investora zatím nic neví a ani neplánuje měnit linky MHD, kvůli nějaké výstavbě.

Olomoucký developer chce dva domy postavit jako bytové s drobnými komerčními prostorami, bytů má být 330 a téměř 90 ateliérů. Další dům má sloužit jako vysokoškolské koleje se 116 byty, apartmánový dům má mít 193 pokojů a poslední budova má být hotel se 163 pokoji, s restaurací a mateřskou školou. Má tu být i občanská vybavenost jako fitcentrum.

Nejvyšší dům mám mít 18 pater, nejnižší 11. V podzemních podlažích jsou v plánu stovky parkovacích míst, na povrchu jich má být pouze 25.

Podle údajů v dokumentu projede aktuálně Jihlavskou ulicí zhruba 17.000 aut denně, tento počet má vzrůst na 23.000, na Osové má počet projíždějících vozů vzrůst dokonce zhruba o polovinu na 16.000.

Rozhraní Bohunic a Starého Lískovce se rychle rozvíjí posledních 15 let, kdy kolem Jihlavské ulice a bohunické nemocnice vznikl univerzitní kampus, výzkumné ústavy, nákupní centrum, budova Moravského zemského archivu či několik kancelářských budov.

ČTK
Author: ČTK

By ČTK