New York – Stále více zemí čelí hrozbě rychlejšího šíření nákazy koronavirem a hlásí rekordní přírůstky nových případů. V Indii za poslední den přibylo přes 96.000 infikovaných, což je nejvyšší bilance od začátku epidemie. Rekordy hlásí i Ukrajina a Maďarsko. V Rakousku se vláda rozhodla zpřísnit pravidla a znovu zavedla povinné nošení roušek v obchodech či na úřadech. Dánsko a Švýcarsko zařadily Českou republiku kvůli vysokému nárůstu nakažených na seznam rizikových zemí.

Celosvětově překročil počet lidí nakažených virem SARS-CoV-2 hranici 28 milionů. Přes 910.000 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo.

Nových případů nákazy velice rychle přibývá v Indii, kde testy koronavirus odhalily už u 4,5 milionu lidí. Indie s 1,3 miliardou obyvatel je tak po Spojených státech druhou nejzasaženější zemí na světě. Bilance obětí se od uplynulého týdne každý den zvyšuje o více než tisíc.

Rychlým tempem přibývá infikovaných i v řadě zemí střední a východní Evropy, ačkoli čísla nejsou v absolutních hodnotách ani zdaleka tak hrozivá jako v Indii. Na Ukrajině za poslední den přibylo rekordních 3144 nových případů nákazy, rekordem je i přírůstek 718 nakažených v Maďarsku. Na Slovensku, které má téměř 5,5 milionu obyvatel, laboratoře ve čtvrtek zjistily 186 nových případů infekce koronavirem, což je druhé nejvyšší číslo od začátku epidemie. Švýcarsko za posledních 24 hodin zaznamenalo 528 případů nákazy, což je nejvíce od první poloviny dubna.

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 580 potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2. Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví informovalo dokonce o 664 případech, což bylo nejvíce od konce března. Kancléř Sebastian Kurz proto dnes oznámil, že od pondělí se v zemi zpřísní pravidla a rozšíří povinnost nosit roušku. Lidé si budou muset ústa a nos znovu zakrývat v obchodech, v provozovnách služeb, na úřadech či ve školách. Akce budou mít v Rakousku od pondělí omezenou kapacitu.

Dánsko a Švýcarsko dnes zařadily Českou republiku na seznam rizikových zemí kvůli vysokému nárůstu počtu případů koronavirové nákazy. Od dnešních 24:00 SELČ budou do Dánska vpuštěni z ČR jen ti, kdo mají k cestě pádný důvod. Turisté nikoliv. Ve Švýcarsku budou muset od pondělí lidé po příjezdu z Česka do desetidenní karantény.

Při návratu z Rumunska do Česka naopak nově nebude od pondělí nutná karanténa či negativní test na onemocnění covid-19. Ministerstvo zdravotnictví zemi zařadí na seznam s nízkým rizikem nákazy.

ČTK
Author: ČTK

By ČTK