S demolicí obchodní domu na Dornychu v Brně chce společnost Crestyl začít v roce 2022. Následně plánuje stavbu nových domů. Vznikne jich šest a mezi nimi bude zakryté náměstí. Na rušném místě vedle vlakového nádraží budou byty, kanceláře, obchody, restaurace a další služby. O záměrech informoval developer již dříve, nyní podle dokumentu na Informačním portálu EIA zažádal o posouzení vlivů stavby na životní prostředí.

Bytové jednotky, stovky parkovacích míst a park

Obchodní dům, jehož hlavním nájemcem byl dlouhodobě řetězec Tesco, je původní Prior z doby socialismu. Developer místo něj plánuje šest domů se třemi podzemními podlažími, nejvyšší z domů bude mít osm nadzemních podlaží. Podzemí bude sloužit převážně parkování, vejde se do něj 771 aut.

Developer také předpokládá, že novostavbou se místo výrazně zkultivuje a zpřehlední a ubude drobné kriminality, protože okolí obchodního domu přitahuje například bezdomovce a další problémové skupiny.

V západní části dvou a půl hektarového pozemku vznikne také parčík. Jde o územní rezervu pro případnou stavbu budoucího severojižního kolejového diametru, tedy podzemní železnice.

Současně, ale také vznikne problém pro některé obyvatele, kteří přijdou o domácí potřeby, nebo elektro, obchod s potravinami Tesca. To vše z centra města zmizí. V sousední Vaňkovce, ač je přímá konkurence, tak ne všechna současný stav přežije a zůstane. Albert ve Vaňkovce by také mohl projít proměnou, aby měl dostatečnou kapacitu skladu a nejenom toho.

Dynamická proměna Dornychu

Oblast jižně od hlavního nádraží se v posledních 20 letech intenzivně rozvíjí a přestavuje. Aktuálně CTP dokončuje administrativní komplex Vlněna na místě bývalé textilní továrny, na místě bývalého hotelu Metropol, kde je řadu let jen pláň, má vzniknout nový hotel.

Jen o pár metrů jižněji vznikl Dorn, což je výškový, převážně kancelářský dům, v sousedství je také nákupní centrum Vaňkovka. Město také v posledních dvou letech přestavuje ulici Dornych a Plotní, přesunuje tramvajové koleje do Plotní ulice a také má letos skončit modernizace autobusového nádraží na Zvonařce. Současný přestupní uzel Úzká přitom zůstane i po dobu výstavby a demolice, maximálně budou přesunuty zastávky na nezbytnou dobu. Dopravní podnik nepočítá s nějakými výraznějšími změnami.

ČTK
Author: ČTK

By ČTK