Nové berlínské letiště Willyho Brandta vykázalo v květnu nárůst počtu cestujících o 100 000 proti dubnu, celkem letiště za uplynulý měsíc odbavilo 362 000 pasažérů. Šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup to dnes označil za známku postupného obnovování letecké dopravy, na kterou výrazně dopadla pandemie nemoci covid-19.

“Stále více se ukazuje, že letecká doprava se dává do chodu,” řekl Lütke Daldrup. “Na konci května jsme měli denně mezi 10 000 až 18 000 cestujících. To je sice ještě daleko od normálního stavu, ale klesající infekční čísla, rostoucí počet očkovaných proti covidu-19 a s tím spojené snadnější cestování znamenají více jistoty,” uvedl.

Lütke Daldrup očekává, že pokud bude přes léto a podzim počet cestujících nadále stoupat, mohlo by nové letiště na pomezí Berlína a Braniborska v letošním roce odbavit asi deset milionů lidí.

V květnu terminálem nového letiště prošlo 362 000 lidí a loni v květnu, kdy ještě fungovala stará letiště Schönefeld a Tegel, to bylo 52 000 cestujících. V květnu 2019, tedy ještě před pandemií, berlínská letiště odbavila přes 3,2 milionu cestujících. Tohoto počtu nové letiště nedosáhlo ani po započítání prvních pěti měsíců letošního roku – od ledna do konce května vykázalo celkem 1,2 milionu pasažérů.

Letos v květnu letiště Willyho Brandta zaznamenalo asi 5400 startů a přistání, což bylo o 600 více než v dubnu. V květnu o rok dříve to bylo na nyní již uzavřených letištích Schönefeld a Tegel 2100 startů a přistání, zatímco v květnu 2019 jich bylo 26 100.

Pokud jde o nákladní dopravu, tak letos v květnu se přes nové letiště dopravilo 2200 tun nákladu. To je stejné množství jako v dubnu. Pro srovnání – v předkrizovém květnu roku 2019 to na Schönefeldu a Tegelu bylo 3100 tun.

Vzdušný přístav Willyho Brandta loni na podzim nahradil letiště Schönefeld a Tegel. Zatímco Tegel byl trvale uzavřen, ze Schönefeldu se stal pátý terminál nového dopravního uzlu. Kvůli dopadům pandemie a potřebným úsporám ale nové letiště tento pátý terminál koncem února nejméně na rok uzavřelo, veškerou dopravu tak soustředilo výhradně na ústřední terminál jedna. Jeho roční odbavovací kapacita 25 milionů cestujících pro nynější provoz plně dostačuje.

ČTK
Author: ČTK

By ČTK