Společnost ABS vydala svou nejnovější zprávu o potenciálu pokročilé jaderné technologie pro námořní aplikace se studií malého modulárního reaktoru na standardním nosiči zkapalněného zemního plynu (LNG).
Transformační dopad vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru (HTGR) na konstrukci, provoz a emise konstrukce nosiče LNG o objemu 145 000 m 3 modelovaly ABS a Herbert Engineering Corporation (HEC). Studie má pomoci průmyslu lépe porozumět proveditelnosti a bezpečnostním důsledkům jaderného pohonu a podpořit budoucí rozvojové projekty.
Studie poskytuje ABS a průmyslu důležité informace o řízení tepla a energie, stínění, rozložení hmotnosti a dalších konstrukčních prvcích pro nosič LNG s jaderným pohonem. To pomůže identifikovat problémy s návrhem, které budou formovat budoucí vývoj pravidel. Studie také zjistila, že technologie HTGR umožňuje vyšší tranzitní rychlosti a nabízí provoz s nulovými emisemi. Rovněž by nevznikl požadavek na doplňování paliva, ačkoli technologie HTGR by bylo nutné vyměnit přibližně každých šest let.
„I když je tato technologie dobře známá na souši, její přizpůsobení pro námořní aplikace je v plenkách. Tato studie a další výzkum, který jsme provedli, však jasně zdůrazňují její významný potenciál řešit nejen problém s emisemi v lodní dopravě, ale poskytnout průmyslu řadu dalších provozních výhod. ABS je odhodláno pomoci průmyslu vyhodnotit jeho vhodnost pro použití v řadě případů použití a nosiče LNG jsou jen jednou z řady potenciálních aplikací, které zkoumáme,“ řekl Patrick Ryan, senior viceprezident a technologický ředitel ABS.
Studie ukazuje, že nosič LNG s jaderným pohonem by měl specifické konstrukční prvky, s reaktory umístěnými v zadní části plavidla a bateriemi před místem obsazeným palivovými nádržemi na současných plavidlech a zesíleným trupem. Vzhledem k konstrukčním omezením by technologie HTGR byla vhodná pouze pro větší přepravce LNG.
Tato zpráva je nejnovější v řadě iniciativ od ABS určených k řešení problémů spojených s přijetím jaderné technologie na moři. Začátkem tohoto měsíce společnost ABS představila první komplexní pravidla pro plovoucí jaderné elektrárny na fóru pro vedoucí představitele jaderného průmyslu, které se konalo společně s Idaho National Laboratory (INL).
Akce se konala ve světovém ústředí ABS v Texasu a byly na ní prezentovány nejnovější technologie reaktorů od předních společností a zveřejněna podrobná studie ABS a HEC modelující konstrukci, provoz a emise plovoucí jaderné elektrárny.
Americké ministerstvo energetiky (DOE) udělilo ABS kontrakt na výzkum překážek pro přijetí pokročilého jaderného pohonu na komerčních plavidlech.