Foto © ÖBB

S 19 linkami Nightjet a osmi dalšími spoji s partnery již dnes provozuje Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) největší síť nočních vlaků v Evropě. Síť ve spolupráci s SBB CFF FFS zahrnuje šest linek ze Švýcarska a jedno další spojení. SBB a ÖBB chtějí na tomto úspěchu společně rozšířit nabídku nočních vlaků v Evropě. V posledních několika měsících firmy zkoumaly a hodnotily různé možnosti expanze. Díky spolupráci mohou dráhy využít synergie při výrobě nových vozů a uvádění nabídky a ušetřit náklady. Obě společnosti představily strategii expanzivních plánů plánů ''Nightjet-Netz Švýcarsko 2024''. Mezi plány patří rozšíření sítě Nightjet ze Švýcarska na celkem deset linek a 25 destinací. Hlavní zaměření plánů expanze: • Z jízdního řádu 2022: Nový nočníjet spoj do Amsterdamu • Expanze kapacity do Berlína, Hamburku a Prahy a také nové spojení do Lipska a Drážďan • Plánované nové spoje do Říma a Barcelony

Zurich: SBB a ÖBB posilují svoji dlouhodobou spolupráci v mezinárodní osobní dopravě. Obě železniční společnosti chtějí rozšířit stávající noční vlakovou dopravu ze šesti na deset linek. Nové noční vlaky jsou plánovány ze Švýcarska do Amsterdamu, Říma a Barcelony. SBB a ÖBB představily své plány expanze a podepsaly odpovídající prohlášení o záměru. Plánovanou expanzi lze zajistit pouze s finanční podporou Švýcarského klimatického fondu.

Reklamy

Poptávka po mezinárodním nočním vlakovém provozu se v roce 2019 a v aktuálním roce až do vypuknutí koronské krize významně zvýšila. Počet cestujících v nočních vlacích ze Švýcarska se ve srovnání s předchozím rokem zvýšil o více než 25 procent. Obě partnerské železnice to považují za udržitelný trend v kontextu prudce zvýšené potřeby zákazníků cestovat ekologicky a úsporně. Noční vlaky mají jasně prokazatelně pozitivní vliv na klima, protože způsobují přesun z jiných druhů dopravy do vlaku. Společným cílem ÖBB a SBB je přesunout více cest na železnice a přispět tak ke snížení emisí CO2 v odvětví cestovního ruchu.

Díky 19 linkám Nightjet a osmi dalším spojením s partnery provozuje ÖBB již největší síť nočních vlaků v Evropě. Ve spolupráci s SBB síť zahrnuje šest linek a jedno další spojení ze Švýcarska. V návaznosti na tento úspěch chtějí SBB a ÖBB společně rozšířit nabídku nočních vlaků v Evropě. V posledních několika měsících společnosti intenzivně zkoumaly a hodnotily různé možnosti rozšíření. Díky spolupráci mohou železnice využívat synergie při výrobě nových vozů a marketingu nabídky a ušetřit tak náklady. S dopisem o záměru podepsaným 11. září 2020 představily obě železnice strategii pro plány expanze „Nightjet Network Switzerland 2024“.

Zaměření plánů expanze:

• Od jízdního řádu 2022: Nové spojení Nightjet do Amsterdamu

Jako první expanzní krok chtějí obě železnice zahájit od prosince 2021 nové denní spojení Nightjet Curych – Basilej – Frankfurt – Kolín nad Rýnem – Amsterdam. Jediná velmi omezená dostupnost kolejových vozidel vhodných pro noční provoz stanoví úzké limity pro krátkodobé rozšíření dojezdu. SBB proto hodlá pronajmout odpovídající kolejová vozidla od německého poskytovatele RDC Asset GmbH.

• Rozšíření kapacity do Berlína, Hamburku a Prahy a také nová spojení do Lipska a Drážďan

Dnes nabízená spojení z Curychu přes Basilej do Berlína a Hamburku se těší rostoucí poptávce. Proto se má kapacita těchto připojení výrazně rozšířit. Pokud je to možné, SBB a ÖBB chtějí provozovat tato dvě spojení se dvěma samostatnými vlaky na celé trase od jízdního řádu 2023. To může výrazně zvýšit kapacitu. Spojení do Prahy má být vedeno jako součást Berlin Nightjet s lůžkovými a lehátkovými vozy přes Německo. Změněná trasa vytváří nové přímé spojení s Lipskem a Drážďany.

• Plánována nová spojení do Říma a Barcelony

Z Curychu má být vedena nová linka přes Bern – Brig – Domodossola do Říma. Je také plánováno denní spojení z Curychu přes Bern – Lausanne – Ženeva do Barcelony. To by také zajistilo přímé spojení mezi západním Švýcarskem a sítí nočních vlaků. Zavedení těchto dvou nových tras dosud nebylo zajištěno, vyjasnění s dalšími partnerskými železnicemi stále čeká.

Aby bylo zajištěno střednědobé a dlouhodobé rozšíření nočního vlakového provozu, investuje ÖBB také do nových železničních vozidel. Nové soupravy nočních vlaků se budou kupovat postupně.

SBB a ÖBB vedou kampaň za lepší podmínky pro noční vlaky

S plánovaným rozšířením chtějí SBB, ÖBB a jejich partnerské železnice vést kampaň za lepší rámcové podmínky dopravní politiky pro provoz nočních vlaků v Evropě. Ve Švýcarsku projednává parlament na podzimním zasedání celkovou revizi zákona o CO2. Tím je zajištěna podpora přeshraniční železniční dopravy z klimatického fondu. Minulý týden parlament schválil podporu mezinárodní osobní dopravy, včetně nočních vlaků. S výhradou závěrečného hlasování a možného referenda by finanční podpora z klimatického fondu SBB umožnila vyrovnat vysoké provozní náklady nočních vlakových spojů.

SBB a ÖBB s novou sítí nočních vlaků
SBB a ÖBB s novou sítí nočních vlaků

ÖBB je největším poskytovatelem nočních vlaků v Evropě a v rámci stávající spolupráce významně přispěl k udržení nočních vlaků ze Švýcarska. «Jsme přesvědčeni o úspěchu Nightjetu. Díky SBB jako silnému partnerovi můžeme pokračovat v rozšiřování sítě Nightjet. Investujeme do nových vlaků, od konce roku 2022 bude v provozu 13 vlaků Nightjet nejnovější generace. S dalšími spoji a moderními vozy bude cestování nočními vlaky ještě atraktivnější », říká Andreas Matthä, generální ředitel ÖBB.

Generální ředitel SBB Vincent Ducrot je přesvědčen, že poptávka po železniční přepravě po rychlých denních spojích a nočních vlacích bude i nadále růst. „Tento vývoj je udržitelný a poptávka po mobilitě šetrné k životnímu prostředí a šetřící zdroje bude nadále růst.“

Pro SBB a ÖBB je noční provoz důležitou součástí celkové nabídky s velkým synergickým potenciálem pro denní spojení. Atraktivní nabídka po železnici podporuje cíl přesunout leteckou dopravu na krátké vzdálenosti na železnici.

Noční vlaky mají prokazatelně pozitivní vliv na klima

Noční vlaky mají jasně prokazatelný dopad na klima, protože přesouvají cestování z letadel, automobilů nebo autobusů na vlaky. Podle vlastních odhadů SBB představuje dopad dnešní noční vlakové dopravy ze Švýcarska na klima úspory kolem 50 000 tun CO2 ročně. To odpovídá průměrným ročním emisím 30 000 automobilů.

S nočními vlaky do Hamburku, Berlína, Vídně, Grazu, Budapešti, Prahy a Záhřebu je Curych již druhým největším uzlem nočního provozu v Evropě. Pouze ve Vídni začíná a končí více nočních vlaků než v Curychu .

Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading